Kde sa vidím o päť rokov

Autor: Gabriel Krivanek | 11.3.2012 o 14:47 | (upravené 11.3.2012 o 14:59) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  185x

Budúci týždeň začínajú maturitné skúšky, a vo mne začína prevládať pocit melanchólie. Niečo podobné som prežíval v poslednom ročníku základnej školy. Lúčili sme sa so školou, ale neuvedomovali sme si to natoľko, ako teraz v maturitnom ročníku.

 

Možno práve kvôli tomu, že dostať sa na strednú školu je omnoho ľahšie, ako byť prijatý na vysokú školu. Dospeli sme k tomu, že si už nevyberáme školu, lebo musíme niekde stráviť nasledujúce roky povinnej školskej dochádzky, ale hlavne preto aby sme získali solídne platenú plnohodnotnú prácu.

 

V škole nás učia o trhu práce a upozorňujú nás na to, že dopyt po najpopulárnejších odboroch stále klesá. Absolventi tých všestrannejších  stredných odborných škôl, vrátane gymnazistov majú asi najširší výber spomedzi vysokých škôl. Napriek tomu gymnazista, ktorý si namiesto medicíny vyberá múzické umenia, alebo elektrotechnik ,ktorý sa snaží dostať na archeológiu najčastejšie zostanú terčom posmechu.

 

Štrnásť roční absolventi nemôžu mať jasno v tom, čím chcú byť keď budú veľkí. Prevažná väčšina sa prihlasuje na strednú školu a nemá jasno v tom, čo vlastne bude študovať. Až po štyroch rokoch príde na to, že ho daný odbor nezaujíma. Čo potom? Po premárnených štyroch rokov sme nútený vyberať si vysokú školu na základe dopytu na trhu práce. Pekné mladé tety z úradu prace ku nám chodia prednášať o tom, že žiadna práca nie je a v blízkej budúcnosti ani nebude. A my, mladí perspektívny ľudia kývame za nimi a zborovo recitujeme: Dovidenia, naše sny, dovidenia naše šťastie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?