Kde sa vidím o päť rokov

Autor: Gabriel Krivanek | 11.3.2012 o 14:47 | (upravené 11.3.2012 o 14:59) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  176x

Budúci týždeň začínajú maturitné skúšky, a vo mne začína prevládať pocit melanchólie. Niečo podobné som prežíval v poslednom ročníku základnej školy. Lúčili sme sa so školou, ale neuvedomovali sme si to natoľko, ako teraz v maturitnom ročníku.

 

Možno práve kvôli tomu, že dostať sa na strednú školu je omnoho ľahšie, ako byť prijatý na vysokú školu. Dospeli sme k tomu, že si už nevyberáme školu, lebo musíme niekde stráviť nasledujúce roky povinnej školskej dochádzky, ale hlavne preto aby sme získali solídne platenú plnohodnotnú prácu.

 

V škole nás učia o trhu práce a upozorňujú nás na to, že dopyt po najpopulárnejších odboroch stále klesá. Absolventi tých všestrannejších  stredných odborných škôl, vrátane gymnazistov majú asi najširší výber spomedzi vysokých škôl. Napriek tomu gymnazista, ktorý si namiesto medicíny vyberá múzické umenia, alebo elektrotechnik ,ktorý sa snaží dostať na archeológiu najčastejšie zostanú terčom posmechu.

 

Štrnásť roční absolventi nemôžu mať jasno v tom, čím chcú byť keď budú veľkí. Prevažná väčšina sa prihlasuje na strednú školu a nemá jasno v tom, čo vlastne bude študovať. Až po štyroch rokoch príde na to, že ho daný odbor nezaujíma. Čo potom? Po premárnených štyroch rokov sme nútený vyberať si vysokú školu na základe dopytu na trhu práce. Pekné mladé tety z úradu prace ku nám chodia prednášať o tom, že žiadna práca nie je a v blízkej budúcnosti ani nebude. A my, mladí perspektívny ľudia kývame za nimi a zborovo recitujeme: Dovidenia, naše sny, dovidenia naše šťastie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?